دستگاه برش اره دیسکی آبصابونی سایز 250 محصول شرکت آلفا (ALFA) مدل CS 250

دستگاه برش اره دیسکی یا دستگاه برش اره آبصابونی (Circular Saw Blade Machine) از پر کاربردترین تجهیزات برای برشکاری انواع مقاطع فلزی در کارگاه های صنعتی می باشد. بر روی این دستگاه، تیغ اره دیسکی آبصابونی از جنس فولاد تندبر (High Speed Steel – HSS) نصب شده و به واسطه گردش دورانی و فشار کلگی، فرایند برش صورت می گیرد.

بر خلاف دستگاه های برش اره آتشی که با سرعت و فشار بالا برش را انجام می دهد و همراه با حرارت و جرقه می باشد، در برش با اره آبصابونی، حرارت بالا و جرقه ایجاد نشده و برش در دور پایین و با وجود مواد خنک کننده صورت می گیرد که به همین دلیل به این روش، برشکاری سردبر (Cold Saw) هم می گویند که برشی تمیزتر و دقیق تر از اره آتشی دارد.

برای برش با دستگاه اره آبصابونی مارک آلفا (ALFA) ، ابتدا قطعه کار داخل گیره قرار داده شده و طول مورد برش تنظیم می گردد. سپس گیره بسته شده و از عدم حرکت و لغزش قطعه کار اطمینان حاصل می شود. با فشردن دکمه روی دسته دستگاه، ماشین برش آماده کار شده و به آرامی با دست به سمت پایین هدایت می شود. مقدار و شدت مایع خنک کننده (کولانت) یا ماده آبصابون هم بسته به شرایط قطعه و کار، تنظیم خواهد شد. روشن شدن پمپ آبصابون با فشردن دکمه مربوطه و دبی جریان آن هم به وسیله شیر مکانیکی مربوطه صورت می گیرد. با پایین آوردن کلگی، برش به آرامی انجام شده و پس از اتمام برش، با استفاده از کلید روی دسته، دستگاه خاموش می شود.