اره آب صابونی معماری، دستگاه صنعتی اره آبصابونی یک وسیله بسیار کارآمد و مؤثر در صنعت است که برای برش و شکل دادن به مواد مختلف و استفاده در تولید قطعات صنعتی استفاده می‌شود. این دستگاه به وسیله‌ی یک شفت متصل به یک موتور از قوت و سرعت الزم برای برش مواد و استفاده از تیغه‌های با دنده‌های سنگ مصنوعی برخوردار است.

به طور کلی، دستگاه صنعتی اره آبصابونی از دو بخش اصلی تشکیل شده است. اولین بخش، تیغه‌ی برشی است که می‌تواند به طور دورانی در ابتدای دستگاه قرار گیرد. تیغه‌های برشی از جنس مستحکمی ساخته شده اند و از دنده های سنگ مصنوعی برخوردارند که معمولاً از الماس قوی تر هستند.

در بخش دیگر، مخزن آبصابون قرار دارد که به منظور خنک نگه‌داشتن تیغه‌های برشی و جلوگیری از تغییرشکل آنها راحتر می‌شود. همچنین، آبصابون در هنگام برش در محل برش شیب بر روی قطعه کاری ایجاد می‌کند که علاوه بر افزایش دقت برش، جلوگیری از خشک شدن و سرد شدن تیغه نیز دارد.

در عمل، دستگاه صنعتی اره آبصابونی در بسیاری از صنایع مانند صنعت فلزات، صنعت چوب و صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

تقسیم بندی بدنه اره آب صابونی

دستگاه اره آب صابونی یا پروفیل بر، شامل چندین قطعه کلیدی است که در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا این دستگاه به درستی عمل کند.

  • بدنه: بدنه دستگاه که معمولاً از فلز ساخته شده است، قسمت اصلی این دستگاه است. بدنه دستگاه حاوی موتور قدرتمند است که برای چرخش دیسک برش استفاده می‌شود.
  • دسته: دسته یا دستگیره دستگاه، قسمتی است که توسط کاربر نگه داشته می‌شود. دسته عموماً از موادی مانند پلاستیک یا لاستیک ساخته می‌شود تا محکمیت و ثبات کافی را به کاربر در حین استفاده از دستگاه اره آب صابونی بدهد.
  • دیسک برش: دیسک برش یا شفت دستگاه، بخشی است که برای برش مواد مورد نظر استفاده می‌شود. این دیسک عموماً از فولاد ضدزنگ، کاربید تنگستن، الماس یا مواد دیگری ساخته می‌شود که بتواند به درستی و با دقت مورد استفاده قرار گیرد.
  • موتور: موتور قدرتمند، قسمتی اساسی از دستگاه اره آب صابونی است. این موتور به یک منبع انرژی تغذیه می‌شود و برای چرخش دیسک برش استفاده می‌شود.
  • سیستم آب: در دستگاه اره آب صابونی، سیستم آب یک قسمت مهم است که برای خنک‌کنندگی دیسک برش و جلوگیری از ایجاد بیش‌حرارت و آلودگی هوا استفاده می‌شود. این سیستم شامل یک شلنگ آب و نازل آب است که آب را به دیسک برش ارسال می‌کند.

دیسک برش اره آب صابونی

دیسک برش در اره آبصابونی نقش بسیار مهمی دارد. این دیسک با سرعت بالا می‌چرخد و به وسیله قدرت موتور دستگاه، قادر است به لبه‌های تیز برسد و در اثر اصطکاک با مواد مورد برش، آن را بریده و از هم جدا کند. دیسک برش به وسیله عملکرد قابل تنظیم و قابل کنترل اره آبصابونی، قادر به صاف کردن لبه‌ها و ارائه برش‌های دقیق و حاد است.

از دیگر ویژگی‌های دیسک برش دستگاه صنعتی اره آبصابونی می‌توان به دوام، مقاومت در برابر حرارت و استحکام بالا اشاره کرد.

در نتیجه، دیسک برش مهم‌ترین قطعه در دستگاه صنعتی اره آبصابونی است که با قابلیت‌ها و خصوصیاتی که دارد، امکان برش و شکل‌دهی به مواد مختلف را فراهم می‌کند. وجود دیسک برش مناسب و عملکرد صحیح آن، می‌تواند به بهبود کارایی و کیفیت تولیدات صنعتی کمک شایانی نماید.

قدرت موتور اره آب صابونی

موتور دستگاه صنعتی اره آبصابونی عموماً با برق تأمین می‌شود و از انرژی الکتریکی برای عملیات خود استفاده می‌کند. قدرت موتور بیانگر توان و قدرتی است که می‌تواند اره را به سرعت معینی بچرخاند و به قدرت برش مناسبی دست یابد. علاوه بر این، قدرت موتور بر خروجی و کارایی دستگاه تأثیر می‌گذارد.

معمولاً قدرت موتور دستگاه اره آبصابونی بر حسب وات (Watt) اندازه‌گیری می‌شود. قدرت موتورهای دستگاه‌های صنعتی ممکن است در محدوده مقادیر مختلفی قرار داشته باشد، از قدرت کمتر از 1000 وات تا قدرت بالای 5000 وات. هرچه قدرت موتور بیشتر باشد، دستگاه توانایی بیشتری در برش و تمیز کردن اجسام مختلف را خواهد داشت.

قدرت موتور اره آبصابونی باید به گونه‌ای باشد که قادر به مقابله با مواد سخت و مقاوم باشد.

موتور های الکتریکی و بنزینی اره آب صابونی

دستگاه اره آب صابونی به صورت عمده‌ای با دو نوع موتور، یعنی الکتریکی و بنزینی، قابل تهیه می‌باشد. هرکدام از این موتورها ویژگی‌ها و عملکرد مختلفی دارند.

1. موتور الکتریکی: دستگاه اره آب صابونی با موتور الکتریکی، از باتری الکتریکی یا منبع برق خارجی تغذیه می‌شود. معمولاً این نوع موتورها بسیار قابل اعتماد، پرقدرت و کم‌صدا هستند. آنها مناسب برای استفاده در محیط‌های بی‌سر و صدا و درون ساختمانی هستند. همینطور موتورهای الکتریکی برای کاربرانی که از دستگاه در محیط‌های داخلی و بیرونی با فضای محدود استفاده می‌کنند، مناسب هستند.

2. موتور بنزینی: دستگاه اره آب صابونی با موتور بنزینی از منبع انرژی بنزین تغذیه می‌شود. این نوع موتورها عموماً بیشترین قدرت و سرعت را ارائه می‌دهند و برای کارهای سنگین و در محیط‌هایی که به موتورهای قدرتمند نیاز است، مناسب هستند. همچنین، موتورهای بنزینی قابلیت حرکت در فضاهای باز و بزرگ را دارند و از قید سیم برق مستقیم مستقل هستند.

در مورد تیغه های دستگاه اره آب صابونی بیشتر بدانید

تیغه های اره آبصابونی یکی از قطعات اصلی این دستگاه هستند که در عملکرد صحیح و کارآمد آن نقش بسیار مهمی دارند. و به صورت تخت و بلندی که جنبه برشی دارند، ساخته می شوند و می توانند از جنس های مختلفی مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ و آلیاژهای متنوع دیگر تولید شوند.

در برابر سایش، ثبات و عدم شیب خوردگی هنگام برش، مقاومت در برابر حرارت و اکسیداسیون، عمر طولانی و قابلیت تعویض می باشند.